JULOMAX – sklep internetowy oferujący: podłogi drewniane, podłoga drewniana, parkiet, parkiety, parkiet dębowy, parkiet jesionowy, parkiet lity, parkiet dwuwarstwowy, deski lite, deski dwuwarstwowe, deski trzywarstwowe,  deski podłogowe, deska podłogowa, deski tarasowe, deski kompozytowe, drewno polimerowe, drzwi Vivento. Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe 0

PODŁOGA DREWNIANA A OGRZEWANIE PODŁOGOWE

 

Ogrzewanie podłogowe to duże udogodnienie i niespotykany komfort. Często pojawia się jednak pytanie, czy podłoga drewniana może być stosowana na ogrzewaniu podłogowym?

 

Drewniane podłogi w odróżnieniu od okładzin kamiennych i ceramicznych są ciepłe same w sobie. Stosowanie w takim przypadku ogrzewania podłogowego ma sens i jest bezpieczne tylko wtedy, gdy uwzględnimy właściwości drewna, dopasujemy do niego odpowiednie materiały oraz spełnimy budowlane warunki, umożliwiające mu swobodną pracę.

 

Typ ogrzewania

Obecnie stosowane są dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: elektryczne i wodne. System elektryczny w postaci mat grzejnych jest instalowany bezpośrednio w warstwie kleju cementowego, na którym, tuż nad przewodami grzejnymi, mocowane są okładziny ceramiczne. Takie umiejscowienie powoduje, że może dochodzić do miejscowego przegrzania powierzchni posadzki i jego stosowanie jest wykluczone w przypadku podłogi drewnianej. Sytuacja wygląda inaczej jeśli chodzi o wodne ogrzewanie podłogowe, ponieważ w tej konstrukcji przewody grzejne są osadzone na głębokości minimum ¾ grubości jastrychu. Umożliwia to równomierne rozchodzenie się ciepła i osiągnięcie optymalnej temperatury na powierzchni podkładu, bez ryzyka bezpośredniego przegrzania.

 

Gatunek drewna i rodzaj desek

Przy zastosowaniu podłogi drewnianej na wodnym systemie ogrzewania podłogowego należy uważać na gatunki drewna, charakteryzujące się dużym współczynnikiem skurczu i pęcznienia jak np. jesion, buk, klon, brzoza, grab, wenge czy jatoba. Duży współczynnik skurczu powoduje, że deski znajdujące się w wilgotnym powietrzu, po podgrzaniu kurczą się i w podłodze powstają widoczne szczeliny. Można tego uniknąć dobierając gatunek drewna o odpowiednich parametrach i stabilności wymiarowej, taki jak: dąb, bambus skręcany, merbau czy iroko. Ogrzewanie podłogowe stwarza szczególnie trudne warunki eksploatacji dla drewna, które nawet pomimo właściwego zastosowania, użytkowania i optymalnej temperatury w pomieszczeniu, może minimalnie deformować się. Zdarza się, że proste krawędzie desek uwidaczniają nawet najmniejsze zmiany kształtu, które nie mają wpływu na trwałość podłogi, ale negatywnie wpływają na estetykę powierzchni. W przypadku podłóg z fazowanymi krawędziami ryzyko, że tego typu efekt będzie widoczny jest minimalne.

 

Podłogi wielowarstwowe

Podłogi wielowarstwowe ze względu na niejednolitą konstrukcję, w porównaniu do desek litych, charakteryzuje znacznie niższy współczynnik skurczu i pęcznienia oraz zminimalizowany rozkład naprężeń. Pozwalają one na wybór elementów o zdecydowanie większych wymiarach i proporcjach grubości do szerokości np. grubość 15 mm i szerokość 150 mm. Jeżeli wybieramy drewno lite, trzeba uwzględnić, że deski nie powinny mieć dużej szerokości. Bezpiecznie jest wybierać wymiary, gdzie grubość w stosunku do szerokości nie przekracza proporcji 1:4, co oznacza, że na 1 cm grubości przypadają 4 cm szerokości. W przypadku parkietu dębowego o grubości 20 mm, maksymalna szerokość powinna wynosić do 80 mm. Deska wielowarstwowa jest lepsza również pod względem przenikalności cieplnej – znacznie poprawia wydajność i ogranicza straty ciepła systemu ogrzewania podłogowego.

JULOMAX – sklep internetowy oferujący: podłogi drewniane, podłoga drewniana, parkiet, parkiety, parkiet dębowy, parkiet jesionowy, parkiet lity, parkiet dwuwarstwowy, deski lite, deski dwuwarstwowe, deski trzywarstwowe,  deski podłogowe, deska podłogowa, deski tarasowe, deski kompozytowe, drewno polimerowe, drzwi Vivento. Komentarze do wpisu (0)

JULOMAX – sklep internetowy oferujący: podłogi drewniane, podłoga drewniana, parkiet, parkiety, parkiet dębowy, parkiet jesionowy, parkiet lity, parkiet dwuwarstwowy, deski lite, deski dwuwarstwowe, deski trzywarstwowe,  deski podłogowe, deska podłogowa, deski tarasowe, deski kompozytowe, drewno polimerowe, drzwi Vivento. do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl